تبلیغات
موسسه پروفسور حسابی
مقاله علمی ، مقالات علمی ، بانک مقالات علمی ، علمی ، pdf ، بانک مقالات علمی و پژوهشی ، پروفسور حسابی ،  مجموعه مقالات علمی
  مرورگر پیشنهادی

برای مشاهده بهتر سایت موسسه پروفسور حسابی از مرورگرهای Google Chrome Safari و Maxthon استفاده نمایید. برای دانلود آخرین نسخه هر مرورگر بر روی آیکون آن کلیک نمایید.


  سایر زبان ها


  منوی اصلی سایت
منوی کاربری
صفحه اصلی
 انجمن سایت
 اهداف موسسه
تماس با ما
 ارسال ایمیل
سایر راه های ارتباطی
تبادل لینک
 ATOM
 RSS
امکانات سایت
تست آنلاین Html
رمز نگاری Java و Html
نمایش کد رنگ های Html
ساخت آنلاین کد
آمار لحظه به لحظه جهان
خبرگزاری های ایران
روزنامه های ایران
دانشگاه های ایران
سازمان های دولتی ایران
سفارت خانه های خارج در ایران
سفارت خانه های ایران در خارج
سایت های مخابرات ایران
بانک های ایران
اتاق های بازرگانی

  عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه سایت و دریافت جدیدترین مقالات ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید و روی عضویت کلیک نمایید


  نظرسنجی

" پس از 6 سال از افتتاح سایت موسسه پروفسور حسابی و با دارا بودن نزدیک به 2100 مقاله ، این سایت را چگونه ارزیابی می کنید ؟ "

  آمار

امروز :
زمان : Display Time
تعداد افراد آنلاین : نفر
بازدید امروز : نفر
بازدید دیروز : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
کل بازدید : عدد
آخرین بازید :
آخرین بروز رسانی :
كل مطالب ارسال شده: عدد
تعداد نویسندگان : نفر

  مرجع کدهای جاوا اسکریپ

java ، javascript ، java script ، code java ، کد جاوا ، جاوا ، جاوا اسکریپ ، بهترین کدهای جاوا ، كد جاوا اسكریپ ، code java script ، كد جاوا ، Code java ، دانلود كد جاوا ، نایاب ترین كدهای جاوا ، جدیدترین كدهای جاوا ، كد جاوا اسكریپ جدید ، دانلود كد جاوا اسكریپ جدید ، كد جاوای خفن ، كد جاوای توپ ، بهترین كدهای جاوا ، the best java code، HTML، موسسه پروفسور حسابی

  حمایت از بیماران


خواندنی ها

تر فند :
دانستنی ها :
آخرین ارسال های انجمن


ورود و عضویت در انجمن

انجمن ، انمجمن موسسه پروفسور حسابی ، پروفسور حسابی ، NGO، موسسه پروفسور حسابی

   علت انجام فداکاری انسان ها کشف شد
ارسال شده در: پنجشنبه 23 آبان 1392   نویسنده : پیمان معماریانی   بازدید : مرتبه نظرات ()

برخی از محققان بر این باورند که مغز بسیار آماده یادگیری درخصوص دلسوزی و بخشندگی است زیرا این ویژگی ها ارزش انطباقی با خود می آورند.


یک روز تابستانی در سال 1989، شیرلی دایگرت 54 ساله آماده بود تا برای اولین بار چتربازی کند. عصبی بود اما بعد از این‌که دیوید هارتساک، مربی‌اش را دید احساس آرامش کرد. قرار بود دوتایی در حالی که به هم وصل بودند، از هواپیما به بیرون بپرند.

او از دیوید پرسید چندبار پرش انجام داده و دیوید پاسخ داد: صدبار. حالا دیگر کاملا مطمئن بود. اما پس از پرش و به محض این که هارتساک چترش را باز کرد، مشکلات شروع شد. چتر باز نشد و چتر پشتیبان نیز به هم پیچید. همان طور که هردو به زمین نزدیک می شدند هارتساک تصمیم سرنوشت سازی گرفت.

او با استفاده از ضامن های کنترل، بدن خود را به گونه ای چرخاند تا بین دایگرت و زمین قرار گیرد. او می خواست از شدت سقوط دایگرت بکاهد. این عمل هارتساک، مسیر زندگی هردو را بسیار تغییر داد. دایگرت تنها چند جراحت مختصر برداشت اما نخاع هارتساک بشدت ضربه دید و او از گردن به پایین فلج شد. مردی که تازه با دایگرت آشنا شده بود سلامت خود را فدای او کرد.

چرا دیوید هارتساک این کار را کرد؟ او در برابر انگیزه حفظ خود که باید در تمام وجودش زبانه کشیده باشد مقابله کرد و با وجود این که می دانست احتمال دارد صدمه شدیدی ببیند، بدنش را سپر بلای دیگری کرد. آیا کسی می تواند به طور طبیعی و بیولوژیک این حد از بخشش را بیاموزد و به کسی تبدیل شود که به نفع دیگران، خود را فدا کند؟

این پرسش موجی از تحقیقات را درخصوص این که بیولوژی و تجربه چگونه درهم ادغام شده و رفتارهای نوعدوستانه را به وجود می آورد، برانگیخت.


پاداش درونی

چند سال قبل، بیل هارباف اقتصاددانی از دانشگاه اورگان می خواست بداند چه محاسبات منطقی در اعمال خیرخواهانه مردم نقش دارد. او و همکار روان شناسش یوریخ مایر بودجه ای 100 دلاری در اختیار سوژه های مورد تحقیقشان گذاشتند و هنگام انجام تحقیق به اسکن مغزشان به وسیله fMRI پرداختند تا ببینند وقتی سوژه ها عمل اهدای پول را انتخاب می کنند، کدام نواحی از مغزشان فعال می شود.

هارباف و مایر دریافتند، وقتی افراد خودشان تصمیم گرفتند پولشان را ببخشند آن بخش از مغز که هنگام دریافت پاداش فعال می شود شروع به کار می کند و فعالیتش بیشتر از زمانی بود که به دستور محققان این کار را انجام می دادند.

هارباف و مایر دریافتند، وقتی اشخاص تصمیم می گرفتند پول شان را ببخشند، آن بخش از نواحی مغزشان که در پردازش پاداش فعال می شود، بیشتر از زمانی که صرفا با دستور محققان تصمیم به اهدای پول می گرفتند، شروع به کار می کرد.

یکی از این نواحی آن بخش از مغز است که حاوی نرون های ترشح کننده دوپامین ـ هورمون لذت ـ است و بنا به گفته هارباف توجه این ناحیه به سمت پاداش، از هر نوع، است.

مغز برخی از سوژه های هارباف که به تعبیر او خودپرست بودند هنگام خرج پولشان در راه خیریه فعالیت کمتری نشان می داد در حالی که مغز افراد نوع دوست فعالیت بیشتری داشت. نتایج او از این تحقیق این است که حداقل برای برخی از افراد پول دادن به دیگران نوعی پاداشی درونی به همراه دارد و از نظر عصب شناسی چیزی شبیه قورت دادن داروی اعتیادآور است.


شفقت همچون ماهیچه است

نتایج آزمایش های هارباف و مایر این پرسش را برانگیخت که آیا می توان سیستم پاداش مغز را فعال کرد؟ آیا تقویت این بخش در مغز که به بخشش مربوط است می تواند افراد و بویژه کسانی را که خودپرست هستند ، مشتاق بخشندگی کند؟

هارباف در این خصوص خوشبین است و می گوید: شما می توانید ذائقه تان را در مورد انواع چیزهای مختلف تغییر دهید. مثلا خیریه ها مقدار کمی پول درخواست کنند، ممکن است پاداش عصبی فرد اهداکننده بر درد پرداخت پول غلبه کند و او برای حفظ تعادل تجربه لذت بیشتر به سمت هدیه دادن متمایل شود.

همچنین افراد می توانند به وسیله مدیتیشن و تمرکز بر اعمال شفقت آمیز و کم کردن خودخواهی ذهن خود را تربیت کنند. در اسکن fMRI مغز افرادی که به مدتی طولانی مدیتیشن انجام داده بودند و کسانی که چنین تجربه ای نداشتند و بررسی رفتار آنها در هنگام پخش همزمان صداهای ناراحت کننده مانند گریه های یک زن یا صداهای خنثی مانند همهمه در یک رستوران، مشخص شد هنگام تجربه احساسی و شفقت، مغز افرادی که تمرین های مدیتیشن داشتند نسبت به دیگران فعالیت بیشتری از خود نشان می دهد.

محققان بر این باور هستند که مدیتیشن دائم در خصوص رحم و دلسوزی درک احساس دیگران را آسان تر می کند و به ما انگیزه می دهد که به کمک کسی که ناراحت و مضطرب است، بشتابیم.

تحقیق دیگری در آزمایشگاه دیویدسون از دانشگاه ویسکانسین ـ مدیسون نشان می دهد که دلسوزی مانند ماهیچه ای است که می تواند با تمرین و ورزش در وضع بهتری قرارگیرد. در یکی از تحقیقات، دیویدسون و همکارانش روی 41 داوطلب جدید به آزمایش پرداختند. محققان به یک گروه از آنها تمرین های مدیتیشن بودایی در خصوص دلسوزی نسبت به 30 قربانی بدشانس دادند و آنها را با گروه کنترل مقایسه کردند. علاوه بر آن در یک مطالعه تصویربرداری عصب ، به شرکت کنندگان تصاویر رنج کشیدن انسان را نشان دادند و به بررسی مغزشان پرداختند. مغز کسانی که موقع بازی آن لاین بیشترین بخشندگی را داشتند، هنگام دلسوزی، مسائل عاطفی و احساسات مثبت بیشترین فعالیت را نشان داد.

تحقیقات دیگر این یافته ها را تقویت می کند. به طور مثال، روان شناس جین سای و همکارانش دریافتند که پس از انجام مختصری مدیتیشن در زمینه مهربانی و شفقت، افراد نسبت به نشان دادن مهربانی و همچنین دریافت آن از سوی دیگران کمتر می ترسند. از طرفی محققان دانشگاه ایموری متوجه شدند که چنین آموزشی می تواند توانایی افراد را در درست تفسیر کردن حالات چهره مردم افزایش دهد.


اوج کمک کننده

برخی از محققان بر این باورند که مغز بسیار آماده یادگیری درخصوص دلسوزی و بخشندگی است زیرا این ویژگی ها ارزش انطباقی با خود می آورند. برخی از تحقیقات اشاره دارد به این که نوعدوستی علاوه بر پاداش ذهنی، پاداش جسمی نیز به همراه دارد. وقتی آلن لاکس، مدیر مرکز دانشگاه فوردام به بررسی هزاران داوطلب از سراسر کشور پرداخت، 95 درصد پاسخ دهنده ها گزارش کردند که هنگام کمک کردن به دیگران نوعی احساس فیزیکی لذت بخش تجربه کرده اند.

ـ چیزی که لاکس آن را اوج کمک کننده می نامد. در یک تحقیق از 423 زوج مسن تر در دانشگاه میشیگان مشخص شد کسانی که به دیگران کمک نمی کنند دوبرابر زودتر از دیگران به مرگ نزدیک می شوند. اما ممکن است کمک کردن به دیگران چندان هم فایده جسمی و ذهنی نداشته باشد. تحقیقات بیشتر نشان داده افرادی که صرفا به خاطر خود کمک، به دیگران کمک کرده اند و انتظار دریافت پاداشی نداشته اند بیشترین طول عمر را تجربه کرده اند. در واقع کسانی که برای بهتر شدن حال خودشان یا رهایی از مشکلات شان به دیگران کمک می کنند، چندان فایده روحی و جسمی نصیبشان نمی شود. شاید هنگام کمک کردن به دیگران نباید به فکر اوج کمک کننده باشیم تا بهترین حالت روحی را درک کنیم.

اثرات رفتارهای قهرمانانه روی خود فرد بسیار پیچیده تر است. مثلا به خاطر دیگری خطر بسیار زیادی را به جان خریدن مخالف استانداردهای اجتماعی است که البته عواقبی چون مجروح شدن را دارد. از طرفی چنین رفتاری که از آن با شهامت اخلاقی نام برده می شود قدرت بسیار زیادی می طلبد. اگر از دیوید هارتساک که به خاطر نجات جان شیرلی دایگرت بشدت مجروح شد بپرسید، چرا این کار را انجام داد، او مصرانه به شما می گوید که راهی غیر از این نداشته است.


منبع : discover© کپی رایت توسط موسسه پروفسور حسابی { بانک مقالات علمی و پژوهشی } ؛
کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این موسسه ، گردآورندگان و نویسندگان مقالات است.
برداشت مقالات تنها با ذکر منبع و درج لینک فعال امکان پذیر است.

شماره مطلب ارسالی : 2197
آدرس لینك مستقیم به این مطلب : www.NGO-Ph.ir/post/2197
دسته بندی : مقالات علمی ، 
برچسب ها : فداكار , فداكاری , مغز انسان ,
آخرین مطالب

متن نامه سهامداران پدیده شاندیز به رهبری
خواص اعجاب انگیز فلفل
محدود کردن سیگارهای الکترونیکی
تولید 'ساده' گرافین که آینده وسایل الکترونیکی را منقلب خواهد کرد
متن های زیبا برای تبریک سال نو
سوالات هوش برای افراد باهوش !
هشدار درباره اسپری و حالت دهنده‌های مو
گلچین بهترین شعرها درباره شب یلدا
تاریخچه ای از شب یلدا و گرامیداشت آن
عکس هایی به مناسبت تبریک شب یلدا
SMS ویژه شب یلدا
چرا آخرین شب پاییز شب یلدا نام گرفت ؟
نحوه آرایش پله های تابلو خازن
فرمولهای محاسبه توان خازن
طب سوزنی لیفتینگ صورت جایگزین روشهای جراحی ؟
یائسگی زنان،به تاخیر انداختن و زودرس شدن از دیدگاه طب چینی
ساخت میکروفن با الهام از گوش مگس
ملخ‌ها، چگونه نجات‌بخش میلیون‌ها انسان در تصادفات می‌شوند؟
تولید سوخت از فاضلاب با كمك خورشید
كشف فلزی كه تغییر شكل می دهد


  معرفی سایت

سازمان غیر دولتی موسسه پروفسور حسابی دارای مجوز رسمی از سازمان ملی جوانان بوده و در محدوده فعالیت ملی و با محوریت علمی و پژوهشی مشغول به کار می باشد.

  جستجوگردر این سایت
در كل اینترنت

  موضوعات
دسته بندی مطالب
در مورد این سایت
اهداف موسسه
سازمان های مردم نهاد (NGOs)
مقالات علمی
برق ، الكترونیك و مخابرات
رباتیك و هوش مصنوعی
معرفی سایت
فناوری اطلاعات و کامپیوتر
آموزش هك
ترفند
تجارت الکترونیک
فناوری نانو و نانو ذرات
مهندسی مکانیک
ریاضیات
فیزیک
عمران و شهرسازی
معماری و هنر
نجوم
مدیریت
روانشناسی
فال و طالع بینی
شعر و داستان
وب و وبلاگ نویسی
كدهای جاوا اسكریپ
قالب سایت و وبلاگ
بیوگرافی و زندگینامه
آشنایی با رشته های تحصیلی
کار آفرینی و استخدام
ورزش و تندرستی
پزشکی و بیماریها
آشپزی و شیرینی پزی
معلومات عمومی
متفرقه
دانلود مقالات
دانلود كتاب
نشریات الكترونیك
اخبار موسسه و سازمان ملی جوانان

  لینك دوستان

 انجمن سایت موسسه پروفسور حسابی
 ریاضیات ، الفبای هستی
 وب سایت مهندس معماریانی
 فارسی سازی و طراحی سایت
 طراحی حرفه ای ورد پرس
 ما و جغرافیا در دهکده جهانی
  قلم 19
 wikilink-ویكی لینك
 تبلیغات رایگان
 جدیدترین عکسها
 پایگاه تفریحی نودایکس
 Game & Program
 دانلود پروژه و نرم افزار
 تحصیل در مالزی
 شبكه فیزیك هوپا
 تحصیل در مالزی
 ابزار رایگان وب مسترها
 دانلود کتاب – نودهشتیا
 مجموعه مقالات علوم دامی
 .:: مجله اینترنتی فری تیپ ::.
 تور و خدمات سفر
 مرکز تخصصی موبایل
 کتابخانه مجازی موبایل
 اطلاعات علمی و ارتباطات جهانی
 نشریه حقوق بین الملل پاسارگاد
 دانشنامه بلاگ
 مرجع خبری باشگاه پرسپولیس
 آموزش های رایانه ای
 ارمنستان-ایروان
 وکیل مدافع
  اورمو قیزلاری گویلرین اولدوزلاری

 تبادل لینک

  لینكدونی
· مجله علمی پزشکی یسنا
· همه رقم
· پرشین ویولن
· دایرکتوری تبادل لینک
· شیمیست ایرانی
· فان روز.کام
· راهنمای تجاری تهران
· آبی من
· تبادل لینک
· وب لینک
· نستعلیق آنلاین
· ساخت فلش بنر آنلاین
· چت روم بیراهی
· سئو و بهینه سازی سایت
· تبادل لینك خودكار
· افزایش بازدید
· سرور اختصاصی و مجازی
· نایت اسکین
· درج تبلیغ
· ابزارهای رایگان وب
· تبادل لینک
· فروش کارتون های قدیمی
· تبادل لینک سه طرفه
· آدینه مارت
· اتو لینک
· نیازمندی های آنلاین توکان
· لینک نت
· فروشگاه اینترنتی تک سبد

  ابر برچسب ها
دانستنی های علوم , دانستنی های نجوم , دانستنی های خورشید , كد جاوای توپ , داستان کوتاه , java , مطالب آموزشی جدید , دانلود كد جاوا , بهترین و جدیدترین دانستنی های روز , دانستنی های خیلی جالب , كد جاوا اسكریپ , پند , جاوا , نایاب ترین كدهای جاوا , داستانک , دانستنی های کوتاه , داستان پندآموز , code java script , دانلود كد جاوا اسكریپ جدید , دانستنی های حیوانات , مجموعه بهترین دانستنی ها , java script , javascript , دانستنی های دانشمندان , دانستنی های کشور ها , دانستنی های قاره ها , جدیدترین مطالب جالب , دانستنی های خیلی جدید , كد جاوای خفن , مطالب جالب , Code java , دانستنی های جدید و جالب , بهترین كدهای جاوا , پند آموز , کد جاوا , دانستنی های روز جهان , دانستنی های اقیانوس ها , بهترین کدهای جاوا , the best java code , دانستنی های جدید , جدیدترین كدهای جاوا , جاوا اسکریپ , دانستنیهای علمی جدید , دانستنی های کاربردی , دانستنی های جهان , مطالب جالب علمی , سری جدید بهترین دانستنی ها , كد جاوا اسكریپ جدید , كد جاوا , دانستنی های روز ,


© تمام حقوق این سایت و مطالب آن متعلق به موسسه پروفسور حسابی می باشد و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر نام و درج لینک فعال سایت مجاز است.

Copyright © 2006-2016 - by www.NGO-Ph.ir (Administration by Peyman Memariani). All right reserved

طراحی قالب توسط : پیمان معماریانی