مقاله علمی ، مقالات علمی ، بانک مقالات علمی ، علمی ، pdf ، بانک مقالات علمی و پژوهشی ، پروفسور حسابی ، موسسه پروفسور حسابی ، مجموعه مقالات علمی
  مرورگر پیشنهادی

برای مشاهده بهتر این وب سایت از مرورگرهای Google Chrome Safari و Maxthon استفاده نمایید. برای دانلود آخرین نسخه هر مرورگر بر روی آیکون آن کلیک نمایید.


  سایر زبان ها


  منوی اصلی سایت
منوی کاربری
صفحه اصلی
 اهداف موسسه
تماس با ما
 ارسال ایمیل
سایر راه های ارتباطی
تبادل لینک
 ATOM
 RSS
امکانات سایت
تست آنلاین Html
رمز نگاری Java و Html
نمایش کد رنگ های Html
ساخت آنلاین کد
آمار لحظه به لحظه جهان
خبرگزاری های ایران
روزنامه های ایران
دانشگاه های ایران
سازمان های دولتی ایران
سفارت خانه های خارج در ایران
سفارت خانه های ایران در خارج
سایت های مخابرات ایران
بانک های ایران
اتاق های بازرگانی

  عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه سایت و دریافت جدیدترین مقالات ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید و روی عضویت کلیک نمایید


  آمار

امروز :
زمان : Display Time
تعداد افراد آنلاین : نفر
بازدید امروز : نفر
بازدید دیروز : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
کل بازدید : عدد
آخرین بازید :
آخرین بروز رسانی :
كل مطالب ارسال شده: عدد
تعداد نویسندگان : نفر

  حمایت از بیماران


آخرین مطالب


   چگونه یك رزومه جالب توجه بنویسید
ارسال شده در: سه شنبه 22 آذر 1390   نویسنده : پیمان معماریانی   بازدید : مرتبه نظرات ()

رزومه چیست؟

رزومه مشخصات و سوابق حرفه ای شماست. هدف رزومه این است كه كارفرما با مطالعه آن (سوابق شغلی داوطلبان استخدام) متوجه شود آنها از چه مهارتهایی برخوردار هستند، چه تجربیاتی دارند، چه نوع كارهایی را انجام داده اند و از نظر علمی و عملی در چه سطحی هستند. البته یك كارفرمای دقیق می تواند اطلاعات بیشتری را در مورد رفتارهای كاری شما درك كند. بنابراین رزومه مهمترین وسیلۀ كاریابی شماست و هر چه آن را بهتر و حرفه ای تر تهیه كنید امكان دست یافتن به شغل دلخواهتان بیشتر میشود.

معرفی بخشهای رزومه

یك رزومه از چندین بخش مختلف تشكیل می شود:

بخش اول اختصاص به معرفی و بیان مشخصات داوطلب دارد. مواردی مثل مشخصات شناسنامه ای، نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد یا سن، تلفن و آدرس جزء ضروریات این بخش هستند.

بخش دوم شامل تحصیلات شماست. در این بخش مدارك تحصیلی و تحصیلات تكمیلی را عنوان می كنید. هدف از این اطلاعات این است كه كارفرما مطلع شود تا چه مقطعی و در چه رشته ای تحصیل كرده اید. تحصیلات تكمیلی، دوره های مختلف، سمینارهای مرتبط را هم باید در همین بخش ذكر كنید تا كارفرما بتواند بنیه و سطح علمی شما را برآورد كند. از پشت سر هم چیدن تعداد زیادی مدارك مرتبط و غیر مرتبط خودداری كنید. واضح است كه اگر كسی مدرك كارشناسی داشته باشد دیپلم هم دارد. همچنین لازم نیست تمام كلاس­هایی را كه رفته­اید ذكر كنید. بعضی افراد روی این بخش تاكید بسیار دارند و آن را با حداكثر جزییات می­نویسند. اما برای كارفرمایان آنچه مهم است این است كه شما عملاً چه می­توانید بكنید و تجربه عملی شما چقدر است .اگر لازم باشد می توانید مدارك مختلف را در ضمیمه رزومه بیاورید.

میزان آشنایی خود با زبانهای خارجی را هم ذكر كنید. با چه زبانهایی آشنا هستید و تا چه حد؟ مثلاٌ آیا توانایی شما محدود به خواندن متون فنی یا تخصصی مربوط به شغلتان است یا تسلط به مكالمه و درك مطلب هم دارید؟ آیا می توانید یك قرارداد را به زبان مورد نظر تنظیم كنید؟ یا یك مذاكره تجاری را انجام دهید؟ چنانچه در كشوری كه به آن زبان صحبت می­كنند اقامت داشته اید مدت آن را هم ذكر كنید.

چنانچه اطلاعاتی كه در مورد آشنایی با زبانهای خارجی می دهید زیاد باشند می توانید آنها را تحت یك عنوان یا بخش جداگانه (مثلاٌ آشنایی با زبانهای خارجی) قید كنید.

بخش بعدی وضعیت نظام وظیفه است كه مشخص كردن آن برای آقایان ضروری است. اطلاعات این بخش مختصر است و شامل سال پایان خدمت یا نوع معافیت (كفالت، پزشكی،...) است. تجارب حرفه ای مهمترین بخش از رزومه است.آنچه برای كارفرما مهم است این است كه افرادی را انتخاب كند كه از پس كار بر­می­آیند و می توانند برای مجموعه تحت مدیریت او مفید واقع شوند. بنابراین بسیار مهم است تجربیات برجسته خود را بصورت خلاصه و به صورتی بیان كنید كه كارفرما مایل باشد با شما ملاقات و مصاحبه كند.

چگونه باید این بخش مهم را تدوین كنیم كه اثربخش باشد؟

یكی از مهمترین نكات نوشتن رزومه بخصوص بخش تجربیات حرفه ای این است كه مطالب را با ذكر مثال ها و نمونه ها بصورت مشخص با اعداد و ارقام قابل بررسی بنویسیم. مثلاٌ چنانچه شما مدیر یك پروژه بزرگ بودید و توانسته اید این پروژه را با سرعت و كیفیت بالا با حداقل هزینه انجام دهید، در بخش تجارب حرفه ای ننویسید مدیریت پروژه .... كه یكی از بزرگترین پروژه های ... است و انجام آن با حداقل هزینه و حداكثر كیفیت و سرعت. در عوض با آوردن اطلاعات دقیق درك درستی از كاری كه كرده اید به خواننده رزومه بدهید. مثلاٌ مدیریت پروژه .... برای انجام این پروژهx ریال هزینه و y روز زمان برآورد شده بود كه توانستم پروژه را با 5% هزینه كمتر و z روز زودتر از موعد، بدون اشكال و با كیفیت مورد نظر تحول دهم.

روشهای ذكر تجارب حرفه ای

برای ذكر تجارب حرفه ای چندین روش وجود دارد:

1-    به ترتیب زمانی از زمان شروع به كار تا بحال: در این روش شركتها و سازمانهایی را كه در آنها كار كرده اید به ترتیب تاریخ از ابتدا تا بحال ذكر كنید. لازم است علاوه بر نام شركت، مدت اشتغال به كار و پست با مسئولیتی را كه بعهده داشته اید بیان كنید.

2-    به ترتیب زمانی از زمان حال به گذشته: مثل مورد بالاست اما ذكر تجارب از زمان حال شروع و به گذشته ختم می شود.

3-    روش تجارب مرتبط

در این روش تجارب مختلف یا شغل هایی را كه داشته اید در رزومه ذكر كرده و برای هریك توضیحاتی ارائه دهید. حسن این روش این است كه میتوانید یك تجربه ناموفق یا مشاغلی را كه با درخواست فعلی شما همخوانی و ارتباط ندارند را حذف كنید. همانطور كه گفتیم سعی كنید با ارائه آمار، اعداد، ارقام و مداركی كه ضمیمۀ رزومۀ خود می كنید به كارفرما نشان دهید فردی هستید با تجربه و علم كافی و می توانید كار مورد نظر را با بهترین كیفیت انجام دهید.

اگر تازه كار هستید یا سوابق شغلی قابل توجه ندارید، باز هم می توانید رزومه داشته باشید. كمی فكر كنید. حتمأ مهارتها یا تجاربی دارید كه با اینكه شغل شما نبوده اند اما می توانند قابلیت های شما را نشان دهند. به عنوان مثال بعهده داشتن سرپرستی یك گروه در حین انجام خدمت نظام وظیفه یا در دوران تحصیل می تواند نشاندهنده توانایی مدیریت شما باشد یا مثلاٌ اگر گرافیست هستید می توانید چند نمونه پوستر و آگهی و كارت ویزیت طراحی كنید و آنها را روی CD كپی كرده یا پرینت رنگی با كیفیت خوب بگیرید و بعنوان نمونه كار ضمیمه رزومه كنید.

چند نكته:

1-    ظاهر رزومه باید تمیز و مرتب باشد. از كاغذ خوب استفاده كنید. رزومه را تایپ كرده و پرینت كنید یا از فتوكپی های با كیفیت استفاده كنید.

2-    از دادن توضیحات مفصل بپرهیزید- رزومه باید مختصر و مفید باشد. اگر لازم است مدارك یا مستنداتی ارائه دهید آنها را به رزومه پیوست كنید.

3-    هدف شما از نوشتن رزومه این است كه كارفرما مایل باشد با شما مصاحبه كند. در مصاحبه است كه باید او را قانع كنید شما فرد مناسبی برای تصدی شغل مورد نظر هستید. پس برای ارائه یك رزومۀ تمیز و مرتب و مفید تلاش كنید و به اندازه كافی وقت صرف كنید.

4-    واقع بین باشید. نه از خودتان تعریف كنید و نه شكسته نفسی كنید. آنچه را كه قادر به انجام آن هستید بیان كنید نه بیشتر و نه كمتر.

5-    سعی كنید خود را بجای كارفرما بگذارید، اگر شما می خواستید كسی را استخدام كنید به چه نكاتی توجه می كردید؟

6-    سعی كنید با مطالعه و تحقیق روشهای عملی یافتن شغل، تكنیك­های رزومه نویسی، مصاحبه های استخدامی و غیره را بیاموزید. با اینكار یك قدم از رقبای خود كه بدون مطالعه و آمادگی در جستجوی شغل هستند جلو می افتید.© کپی رایت توسط نیروگاه های تولید پراکنده { بانک مقالات علمی و پژوهشی } ؛
کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این موسسه ، گردآورندگان و نویسندگان مقالات است.
برداشت مقالات تنها با ذکر منبع و درج لینک فعال امکان پذیر است.

شماره مطلب ارسالی : 1912
آدرس لینك مستقیم به این مطلب : www.Memariani.ir/post/1912
دسته بندی : کار آفرینی و استخدام ، 
برچسب ها : رزومه , نحوه نگارش رزومه , رزومه چیست؟ , معرفی بخشهای رزومه ,

  معرفی سایت

وب سایت علمی ، آموزشی


  جستجوگردر این سایت
در كل اینترنت

  موضوعات
دسته بندی مطالب
در مورد این سایت
اهداف
دیزل ژنراتور
سازمان های مردم نهاد (NGOs)
مقالات علمی
برق ، الكترونیك و مخابرات
رباتیك و هوش مصنوعی
معرفی سایت
فناوری اطلاعات و کامپیوتر
آموزش هك
ترفند
تجارت الکترونیک
فناوری نانو و نانو ذرات
مهندسی مکانیک
ریاضیات
فیزیک
عمران و شهرسازی
معماری و هنر
نجوم
مدیریت
روانشناسی
فال و طالع بینی
شعر و داستان
وب و وبلاگ نویسی
كدهای جاوا اسكریپ
قالب سایت و وبلاگ
بیوگرافی و زندگینامه
آشنایی با رشته های تحصیلی
کار آفرینی و استخدام
ورزش و تندرستی
پزشکی و بیماریها
آشپزی و شیرینی پزی
معلومات عمومی
متفرقه
دانلود مقالات
دانلود كتاب
نشریات الكترونیك
اخبار موسسه و سازمان ملی جوانان


  لینكدونی
· نستعلیق آنلاین
· ساخت فلش بنر آنلاین
· نایت اسکین

  ابر برچسب ها
كد جاوای خفن , دانستنی های خورشید , كد جاوا , java , سری جدید بهترین دانستنی ها , دانستنی های دانشمندان , code java script , دانستنی های خیلی جالب , داستان پندآموز , the best java code , مطالب جالب علمی , دانستنی های خیلی جدید , دانستنی های علوم , جاوا , دانستنی های اقیانوس ها , دانستنی های قاره ها , دانستنی های کوتاه , دانستنی های جدید , مطالب آموزشی جدید , كد جاوا اسكریپ , دانستنی های جدید و جالب , کد جاوا , داستان کوتاه , بهترین کدهای جاوا , دانستنیهای علمی جدید , دانلود كد جاوا اسكریپ جدید , داستانک , جدیدترین مطالب جالب , مجموعه بهترین دانستنی ها , كد جاوای توپ , پند آموز , javascript , دانستنی های روز , دانستنی های نجوم , دانستنی های جهان , جدیدترین كدهای جاوا , دانستنی های کاربردی , دانلود كد جاوا , جاوا اسکریپ , دانستنی های کشور ها , Code java , كد جاوا اسكریپ جدید , بهترین كدهای جاوا , نایاب ترین كدهای جاوا , دانستنی های روز جهان , پند , مطالب جالب , بهترین و جدیدترین دانستنی های روز , java script , دانستنی های حیوانات ,


© تمام حقوق این سایت و مطالب آن متعلق به نیروگاه های تولید پراکنده می باشد و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر نام و درج لینک فعال سایت مجاز است.

Copyright © 2006-2018 - by www.NGO-Ph.ir & Memariani.ir . All right reserved

طراحی قالب توسط : پیمان معماریانی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic